Coraz tańsze paliwo w sprzedaży

Jak zauważają eksperci e-petrol paliwo tanieje z powodu spadku cen ropy naftowej, lecz słabiutka złotówka wobec dolara może uniemożliwić w tym roku zniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu pięciu złotych. Analitycy biura maklerskiego Reflex wskazują zaś, że na części stacjach już można kupić olej napędowy poniżej 4,9 zł za litr, a obecnie na niewielu – benzynę Eurosuper w cenie poniżej 5 zł/l. W ostatnich dniach paliwo w detalu potaniało, najwięcej bezołowiowa benzyna 95-oktanowa – w ciągu ostatniego tygodnia aż o 7 groszy na litrze. Jest to ogromny spadek cen tego paliwa w tym roku. Dziś – jak podaje e-petrol- średnio można ją kupić po 5,20 zł/litr. O 4 grosze spadła średnia cena oleju napędowego, która wynosi obecnie 5,11 zł/l. Za litr autogazu płacimy 2,55 zł, to znaczy 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

Według analityków BM Reflex, od początku października zniżka ceny benzyny wyniosła aż 13 groszy, a oleju napędowego aż 12 groszy.

W opinii fachowców, obniżki cen benzyn w najbliższych dniach będą kontynuowane, a ich skala powinna być jeszcze większa. W ich ocenie e-petrol, ceny benzyny bezołowiowej mogą spaść do poziomu 4,99-5,15 zł za litr, oleju napędowego – do 4,97-5,12 zł/l, a autogazu – do 2,49-2,58 zł/l.

Także BM Refleks uważa, iż przed pierwszym weekendem XI powinniśmy zaobserwować kolejny spadek cen paliw, jednak skala obniżek może być trochę niższa niż w tym tygodniu. Jednak ceny paliw będą wyraźnie niższe niż przed rokiem oraz najniższe od września 2011 roku.

W tym tygodniu z powodu sukcesywnego spadku cen autogazu na stacjach, paliwo to jest mniej drogie niż w ubiegłym roku. Jego niewielkie ceny powinny się również utrzymać przez następne tygodnie.

Najwięcej powodów do satysfakcji mają posiadacze diesli,bowiem olej napędowy teraz kosztuje o czterdzieści trzy grosze na litrze mniej niż przed rokiem.

Obecnie najmniej za paliwo płacą mieszkańcy województwa Dolny Śląsk, gdzie litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,11 zł, a oleju napędowego 5,03 zł. Najdrożej jest w województwie zachodniopomorskim, tam ceny są o ponad 20 gr/l wyższe. W opinii analityków Reflexu, prawdopodobnie w następnym tygodniu Dolny Śląsk będzie 1 obszarem, gdzie średnia cena litra oleju napędowego spadnie poniżej 5 zł/l.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *