El Clasico

El Clásico (w hiszp. „Klasyk”, kat. El Classic), Derbi Espanol („Derby hiszpańskie”) – definicja pojedynków futbolowych pomiędzy hiszpańskim Realem Madryt i katalońskim FC Barcelona, najbardziej wielkimi klubami Hiszpanii.Od startu rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii oba zespoły postrzegane były jako reprezentanci swoich regionów – Katalonii oraz Kastylii. Rywalizacja obu zespołów miała źródło polityczne i narodowe.

Podczas rządów José Antonia Primo de Rivery, oraz głównie Francisca Franco zwalczano dążenia Katalończyków do niezależności. Przydzielanie katalońskich imion i wykorzystywanie katalońskiego języka było niezgodne. Z czasem El Clásico zaczęło być postrzegane jako rywalizacja reprezentującej samodzielność i hasło més que un club Barcelony oraz powiązanego z hiszpańskim centralizmem Realu. Podczas hiszpańskiej wojny domowej prezydent Barcelony, Josep Sunyol zginął z rąk zwolenników Franco.

W latach 50. Alfredo Di Stéfano grał pierwotnie w FC Barcelona (nie wyszedł natomiast w oficjalnym meczu), a wkrótce zawędrował do Realu Madryt. Okoliczności tego transferu nie są do końca znane, choć Argentyńczyk poprowadził królewski klub do najpoważniejszych sukcesów w historii i jest uznawany za najwspanialszego gracza swoich czasów.

W ostatnich latach największym wydarzeniem połączonym z walką dwóch najbardziej utytułowanych klubów Primera División był transfer Luísa Figo. Portugalski piłkarz będąc czołową postacią Dumy Katalonii zdecydował się na transfer do najważniejszego rywala. Publiczne zapewnianie lojalności w stosunku do katalońskiego klubu, a potem ratyfikowanie dużego kontraktu w Realu Madryt wywołały złość wśród Culés, kibiców Barcelony. Figo stał się w Katalonii przeciwnikiem publicznym numer 1, a podczas jego pierwszego meczu w barwach madryckiego klubu na Camp Nou, na boisko poleciały butelki, telefony komórkowe, a nawet głowa świni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *