Jak ubrać choinkę

granis-zielony-dekoracyjny-wianek-40cm-25l-ledUbieranie choinki to wigilijny ceremoniał, w którym uczestniczą członkowie całej rodziny sprawiając im ogromną radość. Zawsze staramy się, by choinka była najpiękniejsza i jeszcze bardziej strojna niż w roku poprzednim.

Niezbędne ozdoby choinkowe

Kiedyś na choince wieszano tylko jabłka i orzechy symbolizujące dostatek. Od momentu wynalezienia bombki w XIX w. stały się nieodzowną ozdobą każdego drzewka. Przez lata bombki przechodziły wiele ewolucji i podlegały trendom stylistycznym.

Współczesne bombki są kolorowe, pięknie zdobione i zawieszane na kolorowych wstążkach. Wybór bombek to kwestia indywidualnego gustu. Najczęściej jest tak, że co roku kupujemy kilkanaście nowych bombek i uzupełniamy nimi zasoby z poprzednich lat. W ten sposób powstaje eklektyczna, kolorowa choinka. Niektórzy są zwolennikami jednorodnej dekoracji i wtedy wszystkie bombki mają taki sam kolor. To rozwiązanie niezwykle eleganckie, ale zarazem chłodne, pozbawione radości i spontaniczności.

Oprócz bombek na choince muszą wisieć łańcuchy. Kiedyś były sklejane przez dzieci z kolorowych papierków, im był dłuższy, tym lepszy. Ta tradycja dzisiaj zanika i jedynie dzieci w przedszkolu lepią krótkie łańcuszki. Obecnie najpopularniejsze są kolorowe łańcuchy z lamety, które mogą służyć przez kilka lat. Wiele ciekawych aranżacji świątecznych znajdziecie na http://swieta.dom.pl/.

Ostatnim koniecznym elementem są lampki, które zastąpiły dawne, niebezpieczne świeczki. Lampki mogą być tradycyjne (małe żarówki, imitacja świeczek) lub nowoczesne z wykorzystaniem żarówek LED.  Nie ma to większego znaczenia, ważne, że choinka nabiera blasku.

Dodatkowe ozdoby

Wybór jest właściwie nieograniczony. Kiedyś były to cukierki opakowane w specjalnie pocięte bibułki, przygotowywało się je w długie zimowe wieczory. Orzechy owijane w sreberka z nabijanymi gwoździkami. Dziś już nikt nie ma na to czasu (poza nielicznymi wyjątkami). Za to chętnie wieszamy aniołki, gwiazdki wykonane ręcznie ze słomy lub dziergane na szydełku.

Zwieńczeniem choinki musi być gwiazda betlejemska i włosy anielskie symbolizujące prawdziwą gwiazdę obwieszczającą narodziny Chrystusa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *