Kolektory słoneczne – ciepła woda bez ogrzewania.

Systemy solarne przez rozwój technologiczny gałęzi przemysłu zajmującej się energią odnawialną przeżywają w ostatnich latach swój wielki rozkwit, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek energetyki słonecznej. Już nie tylko wielcy przedsiębiorcy decydują się na tego typu rozwiązania, a coraz bardziej popularne stają się wśród właścicieli prywatnych domów montując baterie słoneczne (tj. np. te suntrack.pl/143-panele-sloneczne), a prąd wygenerowany za ich pomocą wykorzystują do celów prywatnych ograniczając rachunki z zakładu energetycznego.

Wykorzystanie fotowoltaiki w życiu codziennym przy odpowiednim doborze instalacji może przynieść niewymierne korzyści właścicielowi, a stosunkowo szybki zwrot kosztów instalacji (ok.7-8 lat przy systemach ON-GRID) stanowi dodatkową zachętę. Największym problemem tego typu systemów jest to jak współgrają ze sobą baterie słoneczne a zima. Jak łatwo się domyślić, przy zachmurzonym niebie sprawność paneli znacznie spada i w takich miesiącach jak listopad czy grudzień, gdzie nasłonecznienie jest najmniejsze produkują najmniej energii. Miesiące styczeń i luty natomiast, jeśli są mroźne, co sprzyja bezchmurnej pogodzie, mogą okazać się miesiącami bardzo wydajnymi pod tym względem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na produkcję energii i sprawność paneli jest niska temperatura otoczenia, która we wszystkich instalacjach elektrycznych jest czynnikiem sprzyjającym.

Należy pamiętać, że baterie słoneczne nie są tym samym co kolektory słoneczne, ponieważ jedne służą do produkcji prądu mogącego zasilać różne urządzenia, a instalacja drugich ma na celu jedynie ogrzewanie wody lub budynku. Często mylone ze względu na wygląd i wykorzystywanie energii słonecznej, posiadają inne zastosowania.

Więcej na stronie Systemy-fotowoltaika.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *