Polscy naukowcy stworzyli rewolucyjny pojazd

W ubiegły weekend młodzi naukowcy z całej Polski spotkali się w Warszawie. Przed gmachem głównym Polibudy demonstrowali zaprojektowane poprzez siebie super-ekonomiczne pojazdy, również łaziki i machiny latające.

Pojazd „Mushellka” jest dziełem zespołu Smart-Power z Polibudy Śląskiej w Gliwicach. Przedstawiciel tego zespołu Mateusz Wąsik zapewnia, iż polska młoda załoga naukowa ma wielkie szanse. W jego opinii, „ludzie nie są problemem”, nie ma też blokady młodych przez starą kadrę. Problemy są jedynie z pieniędzmi na badania i realizację projektów. Mateusz Wąsik wskazuje, iż powinny wystąpić przemiany legislacyjne usprawniające formalności przyznawania grantów.

„Pieniądze na projekty leżą na ulicy”, sądzi z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi uczeni stworzyli Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i często sami niszczą okazje nie doprowadzając projektów do celu. „U nas, jeżeli ktoś posiada fajny wymysł, zawsze znajdziemy pieniądze”, rzekł Polskiemu Radiu.

Ekspozycję zobaczyła też minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w debacie z Polskim Radiem podkreśliła „bezmiar” możliwości, spośród których obecnie mogą korzystać młodzi naukowcy. „Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich projektów, jednak mogą czerpać z tak wielu możliwości oraz grantów, iż nie da się tegoż porównać z latami moich studiów” , powiedziała.