Pożyczka społecznościowa – czym jest i jak działa?

Internet i jego rozwój zmienił praktycznie każdą dziedzinę naszego życia od komunikacji po kwestie związane z finansami. Doprowadził do zmiany wielu już istniejących zjawisk i produktów, ale też doprowadził do stworzenia nowych. Jedną z takich rzeczy są pożyczki społecznościowe. Czym są i jak działają?

Pożyczka społecznościowa to twór stosunkowo nowy i mało znany, zwłaszcza w Polsce. W największym uproszczeniu, chodzi o to by ludzie, zamiast pożyczać pieniądze od banków czy instytucji parabankowych, pomagali sobie nawzajem. Dzięki internetowi stało się to bardzo proste. Za pomocą specjalnego portalu osoba chcąca zaciągnąć dług, wystawia ofertę w której podaje ile chce pożyczyć, na jaki procent i okres. Następnie do potencjalnego pożyczkobiorcy zgłaszają się inwestorzy, gotowi sfinansować pożyczkę. Możliwe jest także wystawienie oferty przez inwestora. W ten sposób ludzie pożyczają pieniądze sobie nawzajem, nie zaś od korporacji finansowych lub w nie do końca pewnych przedsiębiorstwach zajmujących się chwilówkami. Stają się one również poważnym zagrożeniem dla kredytów ratalnych. Sprawdź długoterminowe pożyczki ratalne na polska-chwilowka.pl i porównaj ceny z pożyczkami społecznościowymi. Okaże się, że firmy pożyczkowe nie są w stanie zaproponować lepszych cen, niż pożyczki społecznościowe.

Pożyczka społecznościowa jest korzystna dla obu stron. Inwestor dzięki pożyczce społecznościowej, może zainwestować swój kapitał, na dużo lepszy procent niż otrzymałby np. na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Średnie oprocentowanie lokat w Polsce obecnie to 1, 5-2%, podczas gdy pożyczka społecznościowa rzadko schodzi poniżej 10%. Dla pożyczkobiorcy taka forma zaciągania długo oznacza łatwiejszy dostęp do gotówki oraz może pozwolić oszczędzić, jeżeli uda się pożyczyć mniejszym kosztem niż w banku. Dla niektórych plusem jest też to, że pożyczki udzielają sobie nawzajem osoby prywatne i nie trzeba wiązać się z danym bankiem, który może np. wymagać założenia konta i przelewania na nie całości wypłaty.

W Polsce rynek pożyczek społecznościowych stale rośnie. Z pomocą największego z portali zajmującym się pośrednictwem między inwestorami a pożyczkobiorcami, w ciągu ostatnich 8 lat pożyczono około 137 milionów złotych. Średni zysk inwestorów wyniósł ok. 17%.

Pożyczka społecznościowa to ciekawa alternatywa dla produktów bankowych takich jak pożyczka i kredyt, a już zwłaszcza dla pozabankowych chwilówek, udzielanych często przez nieuczciwych przedsiębiorców. Aby wystrzec się oszustów, korzystaj tylko z zaufanych serwisów, jak np. finanovacash.pl. Jest to także całkiem ciekawa opcja dla ludzi poszukujących możliwości ulokowania kapitału tak, aby nie tracił on na wartości, a pracował na siebie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *