Skuteczne strony internetowe – jak dobrze zaprojektować

office-625892_1920Strona internetowa to nie tylko grafika i projekt, który podoba się właścicielowi. Częsty błęd agencji i studio zajmujących się projektowaniem stron www polegaja na złym dopasowaniu rozwiązań użytych na stronie, doboru koloru, stylistyki typowo pod gust Klienta. Mimo że pierwszy projekt przesyłany do akceptacji jest często dobry, spełniający założone kryteria ustalone wcześniej z Klientem to na skutek późniejszych zmian na nim wprowadzanych pogarsza się jego ogólna koncepcja. Należy rozważyć że niekoniecznie gust Klienta będzie tożsamy z tym czego :

  1. użytkownik oczekuje po wejściu na stronie internetowej,
  2. dopasowania graficznego i stylitycznego dla konkretnej grupy odbiorców strony

Ważne jest głównie to aby przed przystąpieniem do realizacji strony internetowej zapoznać się z docelową grupą odbiorców która ma swoje przyzwyczajenia i upodobania. Warto iść w tą stronę, stronę użyteczności, projektu i rozwiązań praktycznych dla użytkownika końcowego. Nie ma sensu oczywiście iść na wojnę z Klientem, ale warto tłumaczyć poprzez przykłady i rzetelnie przygotowane za i przeciw że proponowane rozwiązania użyte na stronie internetowej są przemyślane, spójne i tak dobrane by dawały poczucie komfortu użytkownikowi który przecież niekoniecznie musi lubić to do czego Zlecający jest emocjonalnie przywiązany.

Warto projektować strony dla użytkownika

Warto również przed przystąpieniem do pracy na stroną internetową zrobić krótki wykład Klientu na temat sensu tworzenia strony i co ma wpływ na jej lepsze i gorsze postrzeganie przez internautów. To działa. Jeżeli Klient zobaczy że za proponowanymi rozwiązaniami stoi coś więcej niż tylko ‚widzi mi się’ grafika, a proponowane rozwiązania poprawią jakość ruchu ze strony internetowej w postaci :

  • większej ilości zapytań,
  • lepszej odwiedzalności samej strony,
  • poprawienia jej popuparności przez polubienia samej strony przez odwiedzających.

Warto sprawdzić te przykłady stron internetowych na hauerpower.com, znajdziesz tam porządną porcję informacji na temat tego typu użytecznego projektowania stron, inspiracje, właściwe kroki w przygotowaniu strony od podstaw, informacje o systemie cms wordpress i przydatnych wtyczkach do niego  bez którego wordpress nie byłby tak popularny jak w chwili obecnej.

Projektowanie stron – dobre praktyki

Dobrą praktyką jest przed projektowaniem graficznym przesłanie do akceptacji wstępnie rozrysowanej makiety użyteczności, ew. z częściowo nałożonymi grafikami czy stylem która pomoże zrozumieć nasz zamysł. Zastosowanie jeszcze jest jedno takiego rozwiązania – przyśpiesza czas projektowania i całego zlecenia, projektując stronę od etapu makiety i funkcjonalności mamy dodatkowy etap jednak kolejny – graficzny przebiega sprawniej, choćby ze względu na czas akceptacji i poprawek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *