Tatuaż – modę lansują gwiazdy

Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie spotkali się w weekend w Galerii Szyb Wilson w Katowicach podczas Cropp Tattoo Konwent, cyklicznego wydarzenia aranżowanego 3 razy do roku w Gdańsku, Katowicach oraz we Wrocławiu.

„Tatuaż jest na terenie kraju coraz bardziej trendy, już nie jest przypisany jedynie zbuntowanej młodzieży, wpisany został do popkultury. Ale największą grupę klientów salonów stanowią ci młodzi, w wieku od osiemnastu do 30 lat, to nie brakuje też ludzi w wieku 30-40-50 lat” – przekonywał PAP Life tatuator oraz juror konkursów Karol Krawczyk.

Nie ma wątpliwości, że tatuaż to rodzaj ekspresji, zresztą wielu trudniących się profesjonalnie tatuażem to absolwenci kierunków plastycznych. Jej początki sięgają daleko – malowanie figury polegające na wprowadzaniu pod skórę niezmywalnego barwnika popularne jest, bowiem od ponad dwanaście tys. lat przed naszą erą.

Przez wieki sposoby tatuowania ulegały przemianom, różna była też kariera tatuażu: zarezerwowany z początku dla marynarzy, żołnierzy oraz przestępców, w XIX w. wprowadzono na salony – malowidła na ciele zamawiali wówczas najwięksi monarchowie. Do jego obecnej popularności przyczynili się cenieni muzycy.

Stylów ozdabiania ciała jest bez liku – wielu z artystów-tatuatorów ma swój prywatny unikatowy, w którym tworzy i rozwija się przez lata. Z reguły jednak jest on inspirowany jedną z kilku elementarnych odmian: old-school, new-school, dotwork, tatuaż etniczny, biomechanika oraz styl realistyczny.

Konwent to przede wszystkim święto tatuażu, ale nie brakuje też innych atrakcji. W sobotę w Katowicach można było uczestniczyć w warsztatach z dj’ingu oraz skateboardingu oraz spróbować swoich sił w roli tatuatora bananów. Topowym emocjonującym punktem programu dla wszystkich wystawców były konkursy w kilku kategoriach tematycznych: tatuaż niewielki czarno – szary, niewielki wielobarwny, tatuaż tradycyjny klasyczny czy też… związany ze Śląskiem.

Spore wrażenie na widzach zrobił taniec na linie w wykonaniu Aurelie Bernard, pokaz tancerki burleski LouLou D’vil, lub fireshow w wykonaniu Mamadoo.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *