Właściwe przedszkole dla naszej pociechy – na co zwrócić uwagę?

Nim rozpoczniemy szukać przedszkola dla swojej pociechy, należałoby zastanowić się, co kojarzymy pod określeniem „odpowiednie przedszkole”?

Czy dobre przedszkole to takie, które prawidłowo się dzieckiem zaopiekuje podczas, jak rodziciele pracują?
A może sama troska, to za mało, gdyż dobre przedszkole toż takie, jakie w sposób fachowy zajmie się rozwojem konkretnych umiejętności u dziecka – nie tylko zdolności w stylu sznurowanie bucików czy samodzielne ubieranie, jednak również nauki w dziedzinie społeczno-emocjonalnej?

Zanim rozpoczniemy poznawać przedszkola usytuowane blisko naszego domu, należałoby przeznaczyć chwilę i przemyśleć, jakie zakresy rozwojowe naszego dziecka są dla nas najważniejsze.
Czy pragniemy, aby podczas typowego pobytu w przedszkolu nauczyło się angielskiego, a może świadomie decydujemy się odroczyć początek jego przygody z językiem zagranicznym na rzecz szkoły baletu, ilustrowania albo poznawania przyrody przez grę? Jeśli nasze dziecko już przed osiągnięciem wieku przedszkolnego przedstawia umiejętności w pewnej dziedzinie (naturalnie zdolności na skalę własnego wieku) oraz lubi bawić się np. malowaniem, bawić w teatrzyk bądź lubi przyglądać się małym żuczkom w ogrodzie oraz gromadzi listki z drzew na spacerze, warto wziąć pod rozwagę te zainteresowania – tak, aby w przedszkolu mogło oczekiwać na ich rozwijanie.

Co jeszcze jest znaczące, aby dobrać właściwe miejsce dla swego przyszłego starszaka?

Przeglądając propozycję przedszkoli, które bierzemy pod rozwagę, zwróćmy uwagę na następujące rzeczy:

Nauczyciele: odpowiednia kadra wychowawcza, dobrze przygotowana i z kompetentnym podejściem wychowawczym do najmniejszych. Jednym słowem wspaniała Pani, rozumiejąca swoich podopiecznych, zrównoważona i życzliwa dzieciom.

Kooperacja z rodzicami: nie funkcjonuje dobre przedszkole bez współpracy z rodzicami.

Bezpieczeństwo wychowanków: pomieszczenia przedszkola zaadaptowane do potrzeb dzieci

Bezpieczeństwo w ujęciu emocjonalnym: należy wypominać, że ważne jest kształtowanie nie jedynie sprawności intelektualnej dziecka w wieku przedszkolnym, jednak też zdolności emocjonalnej. Przedszkole jako jednostka powinno uwzględnić rozmaitego rodzaju innowacyjne zabawy stawiające dziecko w rozmaitych sytuacjach, dzięki, jakim może próbować przeróżnych doznań emocjonalnych.

Oferowane menu: menu winno być napisane tak, aby znalazły się w nim dania rozmaite, jak najmniej produktów gotowych, jak najwięcej dań tworzonych w przedszkolu. Przedszkola skierowane na dobro dziecka planują w podawanym menu potrzeby dzieci z alergiami pożywnymi. Jednym z takich przedszkoli jest przedszkole wegetariańskie w Warszawie Przygodaznatura.

Rozmaitość zajęć w ofercie przedszkola: dziecko w tym wieku może nadal nie odczuwać żadnych zainteresowań – to różnorodność przedszkolnych aktywności pomoże mu je rozwinąć.

Kontrola fachowców (logopeda, psycholog): bezproblemowa przystępność do profesjonalnych pomocy dla rodziców, a także większe perspektywy na wczesne rozpoznanie możliwych problemów oraz odpowiednie zajęcie się nimi.

Kontrola lekarska: odpowiednia placówka winna dysponować kontrolą lekarską dla dzieci.

Prócz rzeczonych elementów należałoby poszukiwać takiego przedszkola, w którym doświadczymy, że osoby tam pracujące równolegle spełniają swoją pasję, że lubią spędzać czas z dziećmi. Przeznaczmy czas na skuteczne przestudiowanie oferty przedszkoli, gdyż dobrze wybrane przedszkole dla naszego dziecka da znakomite rezultaty. Chyba każdy z rodziców chciałby przekazywać i zabierać z przedszkola uśmiechnięte dziecię posiadając nasyconą ciekawość poznawania, odkrywania coraz to innowacyjnych sytuacji, szokującego swoimi małymi powodzeniami.