Jak zaciągać kredyty i pożyczki

Kredyt i pożyczka to słowa w czasach kryzysu finansowego odmieniane przez wszystkie przypadki. Wiele osób w naszym kraju traktuje zaciąganie zobowiązań jako łatwą i szybką metodę pozyskania gotówki, nie wiele wiedząc o tym jak robić to odpowiedzialnie. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad, które przedstawi ten tekst można spowodować że każdy kredyt czy pożyczka, będą mniej ryzykowne.

Po pierwsze przed zaciągnięciem długu czy to będzie kredyt czy pożyczka, należy sprawdzić jego realny, całkowity koszt, łącznie z takim rzeczami jak opłaty manipulacyjne czy dodatkowe ubezpieczenie. Niestety w polskim społeczeństwie pokutuje podejście, że najlepsza oferta to ta o najniższym oprocentowaniu nominalnym. Dużo bardziej obiektywnym wskaźnikiem jest RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania), które zawiera w sobie poza oprocentowaniem nominalnym, także wszelkie dodatkowe opłaty. Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania, upewnijmy się, że będziemy zdolni do spłaty pożyczki – antylichwa.pl.

Druga i dość oczywista rzecz to czytanie umowy przed jej podpisaniem, czy to umowa na kredyt czy pożyczkę, trzeba dokładnie się zapoznać z warunkami zawartymi w dokumencie. I choć oszukanie przez bank czy SKOK, jest dość mało prawdopodobne ze względu na duże kary, które mogłyby spaść na te instytucje, to zawsze warto się upewnić. Przeczytanie umowy jest koniecznością przy zaciąganiu długu w instytucjach pozabankowych, niepodlegających nadzorowi KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Niestety, zwłaszcza na rynku chwilówek, działa wielu nieuczciwych przedsiębiorców, więc aby nie paść ofiarą oszustwa trzeba bardzo dokładnie pilnować podpisywanych dokumentów.

Trzecia, także dość oczywista rzecz przed zaciąganiem długo czy będzie nim kredyt czy pożyczka, to dokładne sprawdzenie i policzanie własnego budżetu domowego czy firmowego i sprawdzenie czy poradzi on sobie z nowym stałym wydatkiem. Mimo że brzmi to dość oczywiście, wiele osób o tym nie myśli.

Ostatnia ważna rzecz to wykorzystanie potęgi internetu. Obecnie dostępne są dziesiątki porównywarek ofert na kredyt czy pożyczkę. Pozwalają one szybko zapoznać się z ofertami dziesiątek banków i instytucji pozabankowych. Internet to także świetne miejsce aby sprawdzić podmiot udzielający zobowiązania, niezależnie czy jest to kredyt czy pożyczka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zaciągania tzw. chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek w instytucjach pozabankowych. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się, którą pożyczkę wybrać, skorzystaj z porównania wroniechwilowki.pl – pożyczki na raty i wybierz najlepszą ofertę

Podsumowując, stosując się do kilku prostych kroków można zaoszczędzić sobie sporo nerwów i czasu, związanych z zaciągnięciem długu, czy to kredyt czy pożyczka, w złym miejscu lub nie uwzględniając swoich uwarunkowań finansowych. Powyższe rady pozwalają też nieco oszczędzić na pożyczaniu pieniędzy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *