Zakup mieszkania pod wynajem. Czy to się opłaca?

homes-for-sale-hoboken-nj-1316365_1280Nie zawsze nabywamy mieszkanie, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe – zdarza się, że myślimy o zarobku. Czy zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajmie się opłaca?

Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 700 tys. mieszkań. Dopiero ich wybudowanie rozwiązałoby problemy mieszkaniowe wielu rodzin. Mimo że w naszym kraju przywiązanie do własności jest bardzo duże, to jednak niektórzy nie mają innego wyjścia – muszą skorzystać z wynajmu. Dziś dotyczy to zarówno osób niemogących sobie pozwolić na zakup mieszkania, jak i mobilnych zawodowo, czyli zmuszonych do częstych przeprowadzek z uwagi na wykonywaną pracę. Niektórzy decyzję o wynajmie traktują jako inwestycję – uważają, że z ekonomicznego punktu widzenia to tańsze rozwiązanie niż zakup nieruchomości. Czy nabycie mieszkania z myślą o jego późniejszym udostępnianiu zainteresowanym to dobry pomysł?

Gdzie kupić mieszkanie?

Wynajem mieszkania może być intratny, ale tylko wówczas, gdy lokal jest położony w mieście, w którym nie brakuje potencjalnych lokatorów. Jeżeli chodzi o Polskę, to należy wskazać na największe miasta, np. Warszawę, Gdańsk, Rzeszów, Łódź czy Białystok. Ceny oferowanych pod wynajem mieszkań w poszczególnych miastach bardzo się od siebie różnią. Przykładowo za 2-pokojowe mieszkanie w Gdańsku trzeba zapłacić od 1 200 do 1 700 zł miesięcznie, a w Łodzi cena nie przekracza 1 500 zł miesięcznie. W Gdańsku czy Warszawie ceny lokali mieszkalnych będą zatem wyższe niż np. w Łodzi.

Jeśli zainteresowany jesteś z kolei budową domu, warto pierw zapoznać się z projektami domów (http://pracownia-projekty.dom.pl/), jeszcze przed zakupem działki budowlanej.

Standard mieszkania ma znaczenie

Rynek mieszkań na wynajem zmienia się dynamicznie, bo z rosną oczekiwania wynajmujących. Coraz częściej wynajmujący chcą, żeby mieszkanie było elegancko urządzone, a oni mogli korzystać z nowych mebli. Wyremontowany i zaaranżowany przy pomocy architekta wnętrz lokal mieszkalny powinien cieszyć się większym zainteresowaniem wśród potencjalnych wynajmujących. Z punktu widzenia inwestora takie rozwiązanie opłaca się.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *