Złote czasy dla specjalistów średniego stopnia

Odpowiednia koniunktura dla pracowników średniego i większego stopnia. Cykliczne badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że w dalszym toku wzrasta zapotrzebowanie na fachowców oraz zarządców. Zwiększenie zatrudnienia takich pracowników w czasie najbliższych trzech miesięcy szykuje 66 procent spółek. Tylko 11 procent pracodawców chce wykonać redukcje zatrudnienia wśród tej kategorii zawodowej.

Liderami w przyjmowaniu profesjonalistów i dyrektorów są zazwyczaj środowiska usług biznesowych. Na drugim miejscu znajduje się sektor informatyczny. Oba sektory od lat przewyższają średnią intensywność rekrutacji dla Polski. W środowisku liderów znalazła się także branża e-commerce i nowe media.

Znawcy Antal International kierują uwagę, iż polscy klienci coraz chętniej korzystają z okazji dokonywania zakupów przez internet. W związku z tym dużo firm, głównie z obszaru handlu posiada konieczność angażowania fachowców e-commerce. Zwiększa się również potrzeba komunikacji z kontrahentem w cyfrowym świecie oraz tym samym zapotrzebowanie na specjalistów z działu marketingu internetowego.

Powiększenie zatrudnienia będzie również miało znaczenie w usługach prawnych oraz także w sektorze motoryzacji i lotnictwa.

Do specjalizacji, jakie dominują w rekrutacji należą również księgowość i consulting a także bankowość i FMCG zatem sektor obejmujący artykuły szybko zbywalne. Wedle Antal Global Snapshot dużą intensywność zatrudnienia przewiduje się też w takich specjalizacjach jak: telekomunikacja, handel detaliczny i ubezpieczenia. Branże, jakie rejestrują trochę gorszą intensywność zatrudnienia to farmaceutyka, branża syntetyczna, hutnictwo, górnictwo i przemysł ciężki.

Skutki doświadczenia pokazują, że tendencje rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej są analogiczne jak w Polsce. 65 procent kierowników w regionie chce zatrudniać w ciągu najbliższych trzech miesięcy a 12 procent z nich zasugerowało redukcję etatów.

Polska oraz nasz obszar szczególnie pozytywnie wypadają na tle tak zwanych ekonomii rozwiniętych, jakie nieco gorzej plasują się pod względem prognozowanej intensywności kwalifikacji. Dla przykładu w Belgii 59 procent przełożonych będzie zatrudniać ekspertów oraz menedżerów, we Francji 50 procent, w Niemczech 34 procent a w Austrii 36 procent.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *